2. Biblioteczka :-)
Wiedza, wiedza... » 2. Biblioteczka :-)
1. NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER:
Kompendium wiedzy o Tollerach - Małgorzata Korbel
Jedyna w Polsce pozycja o Tollerach autorstwa Małgorzaty Korbel (hodowla Dancing with Fire). Pojawiły się już 2 Wydania - pierwsze w 2014 r., a drugie w 2020 r.
Kompendium podstawowej wiedzy o Tollerach. Z pewnością będzie źródłem przydatnych informacji zarówno dla początkujących opiekunów, jak i tych, którym psy tej rasy towarzyszą już od dłuższego czasu. Książka opisuje charakter Retrieverow z Nowej Szkocji, prezentuje wzorzec rasy z obszernym komentarzem, porusza problematykę zdrowotną. Zawiera również wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia, pielęgnacji, opieki nad szczenięciem i seniorem, a także porady na temat wychowania oraz szkolenia sportowego i użytkowego.
2. The Nova Scotia DUCK TOLLING RETRIEVER - A. Strong and G. MacMillan
oraz
The Nova Scotia Duck Tolling Retriever "Image of an extraordinary breed" - Judith Gieskens
Anglojęzyczne źródła wiedzy o tollerach. Zawierają informacje na temat początków rasy i jej rozwoju. Rys historyczny obejmuje początki rasy oraz jej ekspansję na Europę. Z tych pozycji dowiemy się również co to jest tolling, jak należy trenować z Tollerem a także jak przygotować go na wystawy. Znajdziemy w niej również informacje o hodowli tej wspaniałej rasy oraz oczywiście o zdrowiu i problemach jakie mogą się pojawić.
3. Jak to ugryźć? CZYLI PIES W DOMU - Magdalena Łęczycka - Mrzygłód
Poradnik napisany z myślą o psach i ich opiekunach, którzy mimo życia pod jednym dachem nie potrafią osiągnąć porozumienia. Książka zawiera krótkie plany treningowe rozwiązujące typowe psie problemy np.: lęk separacyjny, szczekanie, załatwianie się w domu, nieodpowiednie zachowanie gdy w domu pojawiają się goście, obrona zasobów i wiele innych. W tej pozycji znajdziemy również "instrukcje" treningu przywołania, odsyłania na legowisko czy chodzenia na luźnej smyczy. Warto przeczytać zanim pojawi się szczenię w domu aby od samego początku lepiej zrozumieć psa i jego potrzeby. Co ciekawe, znajdują się w niej również kody QR, które przekierują nas na filmiki z ćwiczeniami.
4. Trening psów DLA BYSTRZAKÓW - Jack Volhard, Wendy Volhard
Jedna z pierwszych książek, która wpadła w moje ręce kiedy zaczynałam przygodę psami. Może po nią sięgnąć zarówno laik jak i ktoś, kto chce uzupełnić swoją wiedzę. Ciekawie zastosowana szata graficzna pozwala na wyłowienie najważniejszych informacji oraz bezproblemowy powrót do informacji, które chcemy jeszcze raz przyswoić. W tym "podręczniku" poruszana jest ważna kwestia doboru odpowiedniego szkolenia do osobowości psa. Opis treningów jest podany w czytelnych punktach, podana jest ilość powtórzeń i stopniowe wprowadzanie rozproszeń. Dzięki takiemu podejściu można się samemu zmotywować, aby przepracować trening od początku do końca.
5. JAK WYCHOWAĆ I WYSZKOLIĆ PSA - Jerzy Woźniak
Jerzy Woźniak to hodowca i szkoleniowiec psów myśliwskich, założyciel Ośrodka Hodowli i Szkolenia Psów Myśliwskich, członek PZŁ i autor licznych artykułów oraz książek o tematyce łowiecko-kynologicznych. Pozycja warta polecenia dla wszystkich, nawet jeżeli nie jest się myśliwym. Cenne źródło wiedzy odnośnie wszystkich ras myśliwskich używanych podczas polowań. Warto przeczytać aby lepiej zrozumieć naturę psa wyhodowanego do pracy i pomocy człowiekowi. W książce znaleźć można typy psychiczne psa i adekwatnie dobrane do nich szkolenie, porady co do wyboru rasy (może bardziej przydatne typowo dla myśliwych), teorie i metody szkolenia (niezmiennie intryguje mnie ewolucja tego tematu), szkolenie i układanie psa myśliwskiego. Wiele porad można zastosować aby urozmaicić życie, nawet jeżeli się z psem nie poluje. Cała wiedza zawarta w książce przepleciona jest autentycznymi historiami z szkoleń i polowań autora. Czyta się ją naprawdę przyjemnie i lubię wracać do tej lektury.
6. Szkolenie retrievera, Nie tylko dla myśliwych - Cezary Marchwicki
Jak sam tytuł wskazuje jest to poradnik wprowadzający nas w świat pracy retrievera. Dla nie myśliwego bardzo przydatny będzie mini słowniczek kynologiczno-łowiecki, który został umieszczony na początku książki. Autor krok po kroku przeprowadza czytelnika przez świat riertieverów: od momentu wyboru szczenięcia poprzez pracę w pierwszych miesiącach aż do szkolenia podstawowego: posłuszeństwa i aportu. Ważną część zajmuje również rozdział opisujący pracę retrievera w wodzie. Znajdziemy tu również regulamin pracy retrieverów wraz z cechami które powinny być premiowane, przebieg samego konkursu, błędy eliminujące oraz wskazówki do oceny pracy psa. Oczywiście samo szkolenie odbywa się na sztucznych aportach, więc nawet osoba nie będąca myśliwym może pracować z swoim retrieverem nad aportem.
A chyba każdy, kto choć raz widział jak wygląda retriever w pracy chciałby, by jego pies był rónie zadowolony!
7. Tajemnice psiego umysłu - Stanley Coren
Jeżeli kiedykolwiek ktokolwiek zastanawiał się jak funkcjonują psy w porównaniu do człowieka to jest to książka, która rozwiewa wszelkie wątpliwości. Poparta naukowymi dowodami w doskonały sposób wyjaśnia między innymi jak różni się wzrok, węch czy smak psa od człowieka. Przy okazji opisu dokładnej budowy każdego organu psa odpowiedzialnego za postrzeganie świata wskazane są dokładne różnice i ich wpływ na funkcjonowanie. Dzięki temu możemy się dowiedzieć w jaki sposób pies zbiera i przetwarza informacje, jak przebiega rozwój emocjonalny i społeczny a także co nieco o świadomości psa.
8. Zapomniany język psów w praktyce - Jan Fennell
Książka w której autorka zagłębia się w tajemnice psiego języka i doradza w jaki sposób przejść od teorii do praktyki oraz jak jej metodę stosować na co dzień. Jest to przewodnik życia z psem, któremu w pełni pozwala się być sobą i odejście od koncepcji, że jedynie słuszną metodą obchodzenia się z psem jest "trening posłuszeństwa" i tłamszenie w nim jego zwierzęcej natury. Jan Fennell podaje "przepis" jak w 30 dni zbudować prawdziwą więź ze swoim psem.
9. PODRĘCZNIK KYNOLOGA - pod redakcją: K. Fiszdon i M. Redlickiego
Myślę, że w tej książce znajduje się absolutna podstawa każdego kynologa. Znajdziemy tu historię polskiej kynologii, podstawowe wiadomości z morfologii, anatomii, psychologii, genetyki, żywienia i profilaktyki weterynaryjnej, a także refleksje dotyczące ocen psów rasowych. Poszczególne rozdziały zostały napisane przez doświadczonych hodowców i sędziów kynologicznych i ma na celu zachęcić czytelnika do dalszych, bardziej specjalistycznych lektur.
10. Niezbędnik hodowcy - czyli jak hodować naprawdędobre psy cz. 2 - tłumaczenie Anna Redlicka
Piętnaście rozdziałów zawierających nie tylko wiedzę, ale także ogromny ładunek doświadczenia starych, cenionych hodowców. Celem napisania tej książki jest dostarczenie zarówno młodym jak i starym hodowcom materiału do przemyśleń. Ciekawym rozdziałem wartym uwagi jest ten zatytułowany: Organizacje kynologiczne, po co nam one? Na pewno jest to obowiązkowa lektura każdego hodowcy.
11. Rozród psów - praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Dubiela
Podręcznik kierowany w szczególności do studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej i lekarzy weterynarii, lecz wiele cennych wskazówek znajdzie również sympatyk hodowli psów. Zawarta w książce została zarówno dotychczasowa wiedza z zakresu rozrodu psów, jak i wyniki najnowszych badań prowadzonych w tym zakresie: omówiono zastosowanie nowych preparatów wykorzystywanych w antykoncepcji, sposoby przerywania ciąży suk, nowe metody leczenia procesów chorobowych gruczołu krokowego psów i wiele, wiele innych.
12. WSZYSTKO CO WIEM O ZARZĄDZANIU NAUCZYŁ MNIE MÓJ PIES
- Martin P. Levin
Ciekawa lektura o przeniesieniu dekad doświadczenia zdobytych przez autora na stanowiskach kierowniczych na interakcje z psem o imieniu Angel, którego adoptował z schroniska. Okazuje się, że najważniejsze zasady w zarządzaniu mogą z powodzeniem przełożyć się na owocną współpracę z psem. Najważniejsze zasady wymienione przez autora to: Zaufanie i przywództwo, Komunikowanie się, Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji oraz Wytrwałość.
13. Encyklopedia Hodowcy - Monika Kurek
Encyklopedia zawiera m.in. przydatne informacje związane z wyborem psa (opis najpopularniejszych ras), przygotowaniem domu na jego przybycie, wychowanie, żywienie i pielęgnację pupila. Jest tu także rozdział poświęcony trosce o zdrowie psa i udzielenie mu pierwszej pomocy. Znajdziemy tu też wiele ciekawych i praktycznych informacji odnośnie żywienia, podróżowania czy też starości naszych czworonożnych towarzyszy.
14. KIESZONKOWY PRZEWODNIK: PSY - Bryan Richard
Przewodnik po psim świecie zawierający piękne kolorowe zdjęcia. Przedstawiono w nim najpopularniejsze rasy psów - każde ze zdjęciem i opisem zawierającym wiadomości o wychowaniu
i charakterystyce osobowości. Wszystkie przedstawione rasy psów podzielono na kategorie: psy pasterskie, psy pracujące, psy sportowe, myśliwskie i tropiące, psy myśliwskie o szczególnych cechach, teriery, pinczery i sznaucery oraz psy ozdobne i do towarzystwa.
15. encyklopedia PSY - Izabela Wierzbowska
Znajdziemy tu usystematyzowane opisy ponad 160 ras (przedstawionych także na kolorowych fotografiach). Zamieszczone teksty zawierają najważniejsze informacje dotyczące prezentowanych psów, stanowią też cenną pomoc w wyborze konkretnej rasy.
16. Wybrane wrodzone wady rozwojowe i choroby dziedziczne u psów i kotów - PRZEWODNIK PSLWMZ
Książka poświęcona zagadnieniom genetyki weterynaryjnej oraz dziedzicznym chorobom występującym u psów i kotów. Obejmuje dziedziczne schorzenia, mutacje genetyczne, wady wrodzone - autorzy omawiają diagnozę, możliwości leczenia oraz strategie hodowlane mające na celu zmniejszenie ryzyka dziedziczenia tych schorzeń przez potomstwo.
Wszystkie te pozycje zajmują ważne miejsce w mojej prywatnej bibliotece i do których obowiązkowo wracam co jakiś czas. Dla osób zaczynających przygodę z psami polecam oczywiście Jak to ugryźć? CZYLI PIES W DOMU - Magdalena Łęczycka - Mrzygłód oraz Trening psów DLA BYSTRZAKÓW - Jack Volhard, Wendy Volhard. W dalszej kolejności natomiast Szkolenie retrievera, Nie tylko dla myśliwych - Cezary Marchwicki oraz JAK WYCHOWAĆ I WYSZKOLIĆ PSA - Jerzy Woźniak - obie te pozycje szczerze polecam dla każdego właściciela retrievera.